fbpx
logo
Hatay'a gelmeyen Hataya Düşer.
SOSYAL MEDYA
Top

Kahvaltı

 / MÖNÜ / Kahvaltı

Kahvaltının Hikayesi

Annem Dahiye Sultan ile tüm reçetelerimizi oluştururken; tüm malzemelerimizi Antakya Bakkalı ile memleketimizde üretip, sizlere sunduğumuzu bilmenizi isterim.

Annem; halen Hatay’da bu ürünlerin üretimi için köyümüzün kadınları ve çevresindeki köylü üreticiler ile bizlere destek vermektedir. Bu ürünlerin doğal şartlarda üretilmesi ve mevsiminde yapılan ürünleri yıl boyu saklayabilmek için geleneksel üç yöntemi kullanır; Kısık ateşte pişirme, gölgede ve güneşte kurutma yöntemi ile zeytinyağı ile salamura yöntemi.

Tepsimizi yaparken; bende tartışmasız en iyi aşçı dediğimiz annemden bu yüzden esinlendim. Onun ismini vererek de yaptığı lezzetleri sizlere sunmak istedim. Dahiye Sultan Kahvaltısı için; Tatlı antakya; Tuzlu antakya; Peynir kasası ve Sıcak Yöresel çeşitlerimizi de menemen ile birleştirerek, 23 yıllık ekşi maya ile yaptığımız ekmeği, tandırda pişen tandır lavaşımızı da ilave ederek; sizlere ahşap tepsimizde kahvaltımızı sunuyoruz.

Annem ile hazırladığımız bu tepsiyi; Hatay coğrafi işaretleri ile belirlenen ürünler ile yine Antakya’da farklı bölgelerde deneyimlediğimiz kahvaltıyı birleştirerek oluşturduk.

Tattığınız bu ürünleri deneyimledikten sonra, lokantamız içindeki minik bakkalımızdan alabilir ya da www.antakyabakkali.com ile de sipariş verebilirsiniz.

Yani; Hatay’da kahvaltı yapmak nedir? Sizinle paylaşmak istedik.